Wiadomości

21 września- Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych

Data publikacji 21.09.2017

Dzisiaj, 21 września, we wszystkich krajach europejskich, trwają działania EDWARD. Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych zorganizowano podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności. Akcja ta promuje "wizję zero", czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. Siemianowicka drogówka podczas kontroli drogowych przypominała kierowcom o przestrzeganiu przepisów i zdrowym rozsądku. Albowiem bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od każdego uczestnika ruchu drogowego.

EDWARD czyli “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death) ma zachęcić wszystkich, zarówno pieszych jak i kierujących, by dbać o własne bezpieczeństwo. Jest to reakcja łańcuchowa. Jeden uczestnik ruchu drogowego, który łamie przepisy stwarza zagrożenie dla pozostałych. Policjanci podczas codziennych służb stanowczo egzekwują przestrzeganie obowiązujących przepisów. W tym celu kontrolują stan trzeźwości kierujących, prędkość z jaką prowadzą samochody, stan techniczny pojazdów czy jazdę w zapiętych pasach. Stróże prawa najmniejszy jednak wpływ mają na rozsądek i ostrożność kierujących oraz pieszych. Dlatego podczas dzisiejszej akcji siemianowiccy mundurowi apelowali do zmotoryzowanych o dostosowywanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych oraz zwiększania ostrożności przy przejściach dla pieszych, szkołach czy przystankach komunikacyjnych. Podczas kontroli wręczali zawieszki oraz ulotki przygotowane w ramach akcji MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo", w których ujęte są podstawowe reguły bezpieczeństwa, które powinni przestrzegać rowerzyści i kierowcy. Jak pokazują dane statystyczne w ostatnich pięciu latach na śląskich drogach zginęło 130 rowerzystów.

Akcja EDWARD trwa przez całą dobę. Jej głównym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wskazanie, jak duża jest liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych. 

 

  • policjanci podczas działań EDWARD
  • policjanci podczas działań EDWARD
  • policjanci podczas działań EDWARD
  • policjanci podczas działań EDWARD
  • policjanci podczas działań EDWARD
  • policjanci podczas działań EDWARD
Ładowanie odtwarzacza...