Wiadomości

Już za tydzień nasze miasto odwiedzą...zebry

Data publikacji 01.12.2016

Już za tydzień, 9 grudnia, na szczególnie niebezpiecznych przejściach w naszym mieście, pojawią się zebry. Maskotki będą zachęcać pieszych do sygnalizowania obecności na pasach podniesieniem ręki, czym właśnie dodatkowo zwrócą uwagę kierowcy. Akcja "Zebra nie błądzi" to część policyjnej kampanii "Daj znak" mającej na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych uczestników i wyeliminowanie zdarzeń drogowych, do których dochodzi na przejściach dla pieszych.

Akcja „Zebra nie błądzi" wspiera policyjną kampanię  "Daj znak" i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ubiegłym roku to właśnie w miesiącu grudniu zginęło i zostało rannych najwięcej pieszych- 171 zabitych a 1152 rannych. Siemianowiccy mundurowi przez cały rok spotykają się z maluchami, uczniami szkół oraz osobami starszymi po to, aby uświadomić im zagrożenia w ruchu drogowym i wdrożyć dobre nawyki przy poruszaniu się po drodze. Szczególnie w okresie, gdy szybko zapada zmrok, stróże prawa zachęcają do noszenia elementów odblasków. W ramach kampanii "Bezpieczny=Widoczny" rozdają opaski odblaskowe, w które zaopatrzył mundurowych siemianowicki magistrat. Ponadto opaski te można odebrać osobiście u dyżurnego Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz w Urzędzie Miasta.

Już w najbliższy piątek 9 grudnia na przejściach dla pieszych przy ul. Staszica, Kapicy, Oświęcimskiej i Wróblewskiego maskotki zebr wspólnie z siemianowickimi mundurowymi będą zachęcać pieszych do wykonania gestu podniesienia ręki przed samym wejściem na pasy, jak równiez podczas przechodzenia przez nie. Orgaznizator akcji- firma Unistop- wręczać będzie odblaskowe odznaki "Zebra nie błądzi", które sprawią, że widocznośc pieszego na drodze zwiększy się nawet 5-krotnie.

W Siemianowicach Śląskich na przełomie stycznia-listopada br. odnotowano ogółem 30 wypadków drogowych, z czego 18 było z udziałem pieszych. Najwięcej wypadków z pieszymi zaistniało w miesiącu styczniu, bo aż 5, natomiast w kwietniu i czerwcu po 3. Najbardziej zagrożonymi godzinami to czas pomiędzy 15.00 a 22.00. Tym co może dziwić jest fakt, że najczęstszym miejscem występowania wypadków drogowych z udziałem pieszych było przejście dla pieszych. Od stycznia do listopada br. aż 16 razy doszło na pasach do potrąceń pieszych. W zdecydowanej większości tych przypadków doszło do nich z winy kierujących.

Stąd też oryginalny pomysł połączenia akcji "Zebra nie błądzi" z kampanią "Daj znać" właśnie po to, aby budować świadomość przechodniów odnośnie bezpiecznego korzystania z przejść i promowanie wszelkich elementów odblaskowych,  które zwiekszają widoczność pieszego na drodze.