Wiadomości

Codziennie na przejściu potrącany jest pieszy

Data publikacji 21.11.2015

Po raz kolejny zwracamy się z apelem o rozwagę i rozsądek zarówno do pieszych, jak i kierowców. Jesień i zima to pory roku kiedy ci pierwsi są szczególnie narażeni na stanie się ofiarą wypadku drogowego. Statystyki są tutaj niepokojące - w pierwszych 10 miesiącach roku na śląskich drogach życie straciło 73 pieszych, w tym 20 na oznakowanych przejściach.

Nie dalej jak wczoraj w Siemianowicach Ślaskich przy ul. Kościelnej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pieszego. Kierujący Oplem Corsą na przejściu dla pieszych potrącił prawidłowo przechodzącą 51 letnią kobietę. Na szczęście pokrzywdzona doznała jedynie lekkiego stłuczenia. Kierujący stracił prawo jazdy.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku na śląskich drogach, na oznakowanych przejściach dla pieszych, odnotowano 330  wypadków drogowych. We wszystkich tych zdarzeniach poszkodowani zostali najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego - piesi. W wypadkach tych 20 osób straciło życie na miejscu, a 334 doznały obrażeń ciała . Zdecydowane i systematyczne działania policji - w tym skierowane przede wszystkim na bezpieczeństwo pieszych akcje pod nazwą NURD - spowodowały, że  ujawniono w tym okresie ponad 16 tysięcy wykroczeń kierowców wobec pieszych w rejonach oznakowanych przejść. Mimo to, w dalszym ciągu zagrożenie zaistnieniem zdarzenia drogowego z udziałem  pieszych na oznakowanym przejściu jest bardzo duże. Zbliżający się okres zimowy jest szczególnie  niebezpieczny. Wcześnie zapadający zmrok oraz trudne warunki atmosferyczne powodują, że piesi są słabo widoczni, a kierowcy mają bardzo mało czasu na reakcję.

Dlatego apelujemy o rozsądek i wyobraźnię.

Zadbajmy wzajemnie o nasze wspólnie bezpieczeństwo!