Wiadomości

Znieważył i naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza.

Data publikacji 07.10.2014

Najczęściej do znieważenia funkcjonariuszy policji dochodzi ze strony osób nietrzeźwych będących sprawcami wykroczeń i przestępstw, ale i ze strony osób, które są tego w pełni świadome. Z czynami takimi spotykamy się także w czasie imprez masowych. Dopuszczają się ich pseudokibice lub zwykli chuligani. Osoby stawiające czynny opór podczas zatrzymania stosując groźby karalne pod adresem funkcjonariuszy również dopuszczają się przestępstw znieważenia.

Przykładem takiego zachowania jest sytuacja, która miała miejsce dzisiaj w nocy. Stróże prawa podczas patrolowania miasta zauważyli mężczyznę przechodzącego przez jezdnię w miejscu do tego nie wyznaczonym. Na widok funkcjonariuszy 20-latek zaczął wykrzykiwać wulgaryzmy a gdy funkcjonariusze zbliżyli się do niego,  zaatakował i uderzył jednego z funkcjonariuszy pięścią w twarz. W rezultacie mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. Nie sposób nie wspomnieć, że przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu. O jego dalszym losie zdecyduje teraz prokurator i sąd. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Przypominamy! Znieważenie policjantów jest przestępstwem w rozumieniu art. 226§1 kodeksu karnego. Za to przestępstwo grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku. Istotą tego artykułu jest ochrona interesu publicznego, nakładająca na państwo obowiązek zapewnienia funkcjonariuszowi spokojne pełnienie służby i nie narażanie go na zniewagi. W myśl w art. 226 § 1 Kodeksu Karnego określone w nim przestępstwo ścigane jest z oskarżenia publicznego. Ludzie dopuszczający się znieważania funkcjonariuszy policji dają wyraz nie tylko braku szacunku ale i pogardy, nieposzanowania wobec ciężkiej, ofiarnej i niebezpiecznej służby, jaką wykonują z narażeniem życia policjanci. Poszanowanie wobec funkcjonariuszy policji jest niezbędnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania organów ścigania, zapewniające im godność, nietykalność i właściwe realizowanie powierzonych im zadań.


 

Powrót na górę strony