Wiadomości

Odpowie za wywołanie fałszywego alarmu

Data publikacji 21.12.2013

Przed sądem odpowie 37-latek, który w czwartkową noc, dzwoniąc na bezpłatny telefon Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oświadczył, że w jednym z bloków przy ul. Stawowej został podłożony ładunek wybuchowy. Mężczyzna został zatrzymany przez siemianowickich kryminalnych. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w czwartkową noc. Do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwonił mężczyzna i oświadczył, że w jednym z budynków przy ul. Stawowej jest podłożony ładunek wybuchowy, który za kilkadziesiąt minut eksploduje. Na miejsce natychmiast skierowano służby ratunkowe: policję, straż pożarną, pogotowie energetyczne i gazowe. Do działań zaangażowani zostali policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego, którzy skrupulatnie przeszukali blok. Na szczęście okazało się, że informacja przekazana przez mężczyznę to fałszywy alarm. Ewakuowane z bloku osoby mogły spokojnie powrócić do swoich mieszkań. Równolegle do działań przystąpili siemianowiccy kryminalni, którzy ustalali sprawcę fałszywego alarmu. Okazał się nim 37-letni mieszkaniec Chorzowa. W rezultacie został on zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu. W trakcie prowadzonych czynności wyjaśnił, że powodem jego działania była... kłótnia z dziewczyną. Teraz 37-latkowi grozi do 8 lat więzienia.

 

Wywołanie fałszywego alarmu bombowego, to zjawisko o znacznym stopniu społecznej szkodliwości przede wszystkim ze względu na dezorganizację życia codziennego ludzi dotkniętych jego skutkami, a także z uwagi na ponoszone koszty ekonomiczne i społeczne. Skutkiem fałszywego alarmu może być opóźnione dotarcie straży pożarnej, policji lub pogotowia ratunkowego do ludzi potrzebujących pomocy, a niepotrzebna ewakuacja może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, zwłaszcza w przypadku osób chorych i starszych.

 


PRZESTRZEGAMY!

W myśl art. 224 a Kodeksu Karnego „ kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Powrót na górę strony