2015- rok pieszego

"Kontrola Drogowa-Piesi” - podsumowanie akcji siemianowickiej drogówki

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – to najczęstsze przyczyny potrąceń, do jakich dochodzi na przejściach dla pieszych z winy kierowców. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do przejścia, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Pieszy w zderzeniu z samochodem ma małe szanse na wyjście z tego cało.

Większość pieszych bardzo dobrze zna ten obrazek: droga dwupasmowa, przejście przez jezdnię, pieszy. Pierwszy kierowca zatrzymuje auto przed pasami, a drugi nie i tragedia gotowa. Niestety, ale do takich potrąceń na przejściu dochodzi często. Nieustąpienie pierwszeństwa, zbyt duża prędkość, cwaniactwo, czy po prostu brak rozsądku – to główne przyczyny takich wypadków. Dlatego policjanci apelują o szczególną ostrożność do kierowców, którzy zbliżają się do przejść. Wystarczy zwolnić, obserwować, co dzieje się na jezdni, a do żadnej drogowej tragedii nie dojdzie.

W dniu 08.01.2016 roku od 08.00 trwały działania siemianowickiej drogówki pod kryptonimem „Kontrola Drogowa-Piesi”. Mundurowi szczególną uwagę zwracali na to, czy kierujący zwalniają przed przejściami dla pieszych i czy przejeżdżają przez przejścia na czerwonym świetle. Obserwowali też pieszych. Czy przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, czy nie wbiegają na jezdnię lub nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle.

Kilka patroli pojawiło się na najważniejszych ulicach miasta. Podczas akcji policjanci odnotowali 18 wykroczeń: 16 popełnili piesi, a 2 kierowcy. Najczęstsze przyczyny, to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego, przechodzenie przez przejście na czerwonym świetle i przechodzenie jezdni
w miejscu niedozwolonym.

Ważne

Przypominamy - każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam, gdzie jest możliwe, ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety, w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego i kierującego.