Walka z groźnym czadem - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Walka z groźnym czadem

Data publikacji 04.11.2019

W Parku Tradycji zorganizowana została kampania profilaktyczna pn. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", której patronem był Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem czy czadem oraz zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny, dlatego warto zapoznać się z radami, które zmniejszą ryzyko zaczadzenia lub powstania pożaru.

W dniu 29 października w Parku Tradycji Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Rafał Świerczek otworzył konferencję na temat zagrożenia tlenkiem węgla, która rozpoczęła kampanię profilaktyczną pod hasłem "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Patronem kampanii jest Komendant Główny PSP generał brygadier Leszek Suski. Wśród zaproszonych gości był również Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich nadkom. Rafał Stańko.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie użytkowane.

W tym samym okresie odnotowany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla zwanym "cichym zabójcą". Jest on niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. Tlenek węgla powstaje przede wszystkim podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości w określonych warunkach może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę a nawet śmierć.

Dlatego ważne jest, aby podnieść świadomość mieszkańców dotyczących zagrożeń pożarem czy zatruć czadem i uświadomienie, że korzystanie z czujek dymu i tlenku węgla jest bardzo dobrym krokiem do walki z tymi zagrożeniami.

źródło: PSP Siemianowioce Śląskie