Wiadomości

Podsumowanie działań "Bezpieczny Weekend-Wielkanoc" na Śląsku

Data publikacji 23.04.2019

Świąteczny, długi weekend za nami. Dzisiaj o godzinie 6.00 zakończyła się prowadzona od piątku na terenie naszego województwa akcja "Bezpieczny Weekend-Wielkanoc". W tym czasie nad bezpieczeństwem na drogach czuwało 2104 policjantów drogówki wspieranych przez mundurowych z innych pionów służbowych. Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z głównych celów, jakie stawiają przed sobą policjanci ruchu drogowego.

Każdego roku okres Świąt wielkanocnych to czas wzmożonej pracy policjantów pełniących służbę na drogach. Również w tym roku mundurowi na Śląsku czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców i podróżujących oraz prowadzili akcję "Bezpieczny Weekend-Wielkanoc". Działania rozpoczęły się w piątek o 6.00, a zakończyły dzisiaj nad ranem. W tym czasie 2104 policjantów z drogówki czuwało nad bezpieczeństwem na drogach województwa śląskiego. Wspierali ich mundurowi innych pionów służbowych. Na drogi wyjechało więcej patroli. Do głównych zadań mundurowych należało kontrolowanie stanu trzeźwości kierowców, sprawdzanie, w jaki sposób są przewożeni pasażerowie oraz eliminowanie z dróg kierowców z tzw. ciężką nogą.

W czasie trwania akcji w naszym województwie doszło do 21 wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a 28 zostało rannych. Policjanci odnotowali również 597 kolizji drogowych oraz zatrzymali 114 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości.

W Siemianowicach Śląskich, dzięki reakcji świadków na wieczorną jazdę osobówki zygzakiem, wpadł nietrzeźwy 50 latek. Kierujący fordem wydmuchał ponad 3 promile alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości usłyszał zarzut i grozi mu nawet 2 lata więzienia. Policjanci wyeliminowali również z dalszej jazdy kierującego, któremu sąd zabrał prawo jazdy i zakazał na czas 1 roku kierowania pojazdami mechanicznymi. 47-latek zignorował orzeczony wobec niego zakaz, czym popełnił przestępstwo. Grozi mu za to nawet 3 lata więzienia. Na naszych drogach nie doszło do żadnego wypadku, a mundurowi odnotowali tylko 1 kolizję.