Wiadomości

Fałszywy policjant zadzwonił do seniorki, która przekazała mu 8 tysięcy złotych

Data publikacji 04.04.2019

Na celowniku oszustów znowu pojawili się seniorzy. Tym razem 70-letnia kobieta odebrała telefon od policjanta, który poprosił ją o pomoc w ujęciu oszustki podającej się za pracownika poczty. Aby plan się udał, siemianowiczanka miała wypłacić z banku 8 tysięcy złotych i przekazać w umówionym miejscu policjantowi. Praktycznie przez półtorej godziny seniorka utrzymywała kontakt telefoniczny z oszustem. Po akcji kobieta zorientowała się, że cała historia była wymyślona po to, żeby ją okraść.

70-letnia siemianowiczanka odebrała telefon stacjonarny i w słuchawce usłyszała głos mężczyzny, który przedstawił się jako policjant z Siemianowic. Mundurowy poprosił seniorkę o pomoc w ujęciu oszustki, która podaje się za pracownika poczty i w ten sposób naciąga ludzi. Aby cały plan wyglądał na autentyczny, policjant kazał kobiecie podczas trwającej z nim rozmowy wybrać numer 112. Oczywiście takie postępowanie jest niemożliwe, aby podczas trwającej rozmowy z telefonu stacjonarnego przełączyć się na numer 112. Był to trik, który przestępcy stosują wobec ofiary, by uwiarygodnić swoją historię. Wtedy seniorka usłyszała drugiego mężczyznę, który potwierdził, że jest to prawdziwy policjant i śmiało może z nim współpracować. Dalszą część rozmowy 70-latka kontynuowała przez komórkę z policjantem, który instruował ją krok po kroku. Kobieta pojechała do banku, gdzie wypłaciła pieniądze, a następnie poszła we wskazane miejsce. Tam czekał na nią mężczyzna, któremu przekazała 8 tysięcy złotych. Rozmowa seniorki z fałszywym policjantem trwała z przerwami prawie półtora godziny.

Kolejny raz apelujemy osoby starsze o ostrożność i czujność. Bardzo często oszuści podszywają się za policjanta i proszą o pomoc w ujęciu przestępców za pomocą zgromadzonych oszczędności, które nakazują przekazać Policji. Słysząc taką propozycję, od razu powinna zapalić się Państwu czerwona lampka, ponieważ taka sytuacja jest niedopuszczalna. Policja nigdy nie prosi o współpracę i przekazanie pieniędzy, biżuterii czy innych kosztownych przedmiotów. Ważne do zapamiętania jest również to, że numer 112 można wybrać jedynie po zakończeniu obecnej rozmowy telefonicznej. Podczas trwającego połączenia na telefonie stacjonarnym, takie postępowanie jest niemożliwe.

Powrót na górę strony