Droga pożarowa- drogą życia - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Droga pożarowa- drogą życia

Data publikacji 24.01.2019

Ruszyła kampania społeczna "Droga ewakuacyjna- drogą życia" prowadzona przez Państwową Straż Pożarną w Siemianowicach oraz Prezydenta Miasta. Parterami w akcji informacyjnej są również policjanci z Komendy Miejskiej Policji oraz strażnicy miejscy. Parkowanie na drogach pożarowych lub dojazdowych jest często bagatelizowane przez mieszkańców, którzy borykają się z brakiem miejsc parkingowych na osiedlach. Niestety, w sytuacji gdy toczy się walka o życie, każda sekunda jest na wagę złota.

Do kampanii "Droga pożarowa- drogą życia" oprócz służb mundurowych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo mieszkańców, włączyły się także siemianowickie spółdzielnie mieszkaniowe. Na ambasadorów tej akcji została wybrana młodzież szkolna. Celem kampanii jest przede wszystkim zmienienie nawyków kierowców, którzy parkują pojazdy na drodze pożarowej albo dojazdowej, przez co blokują dojazd służb ratowniczych do budynku mieszkalnego. W ramach akcji w każdej klatce zostaną rozwieszone plakaty, a ponadto w "terenie" ambasadorzy będą wyłapywać nieprawidłowo zaparkowane samochody i wkładać za wycieraczkę upomnienia.  Gdy okaże się, że mieszkańcy są jednak oporni i w dalszym ciągu bagatelizują tak poważny problem, będą musieli liczyć się z restrykcjami stosowanymi przez stróżów prawa.

Kampania "Droga pożarowa- drogą życia" rozpoczęła się pokazem przygotowanym przez strażaków na osiedlu Tuwim. Straż pożarna została wezwana do palącego się mieszkania i pomimo natychmiastowego przyjazdu na miejsce, akcja ratownicza musiała być wstrzymana. Powodem było zaparkowane na drodze auto, które uniemożliwiało wozowi swobodny przejazd. Strażacy przy użyciu specjalnych rolek musieli przesunąć pojazd i dopiero wtedy mogli zająć się akcją ratowniczą. Czas zmarnowany na czynności z samochodem wynosił 3,5 minuty. Ta zwłoka wystarczyła, aby spłonęło mieszkanie, w którym ogień był możliwy do opanowania przez strażaków w początkowej fazie.

Apelujemy do mieszkańców, aby zwracali uwagę na miejsca, w którym parkują pojazd. Warto podkreślić, że tylko samodyscyplina w tym zakresie spowoduje, że w sytuacji jakiejkolwiek akcji ratowniczej, służby będą mogły błyskawicznie ratować nasze zdrowie, życie oraz mienie.

  • kampania informacyjna
  • usuwanie auta przez straż
  • usuwanie auta przez straż
  • usuwanie auta przez straż
  • uczestnicy kampanii
  • wywiad z mediami
  • wywiad z mediami
  • wywiad z mediami