Uważaj, kogo wpuszczasz do domu - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Uważaj, kogo wpuszczasz do domu

Data publikacji 06.07.2018

Siemianowiccy policjanci odnotowują kolejne zgłoszenia o kradzieżach oszczędności i biżuterii z mieszkań. Lokatorzy sami wpuszczają sprawców do wnętrza mieszkania, nie zachowując przy tym żadnej ostrożności. Dopiero po wyjściu nieznajomych orientują się, że zostali okradzeni. W pierwszym przypadku kobiety oferowały do sprzedaży jajka i inne przedmioty. Kolejna para mężczyzn podawała się za pracowników energetyki, którzy przyszli wręczyć nadpłacony rachunek. Apelujemy o czujność i rozwagę.

Do mieszkania seniorki koło godziny 10.30 zapukało dwóch mężczyzn. Przedstawili się jako pracownicy energetyki, którzy chcieli sprawdzić stan licznika. Kobieta wpuściła ich do środka. Gdy sprawdzili licznik, poinformowali siemianowiczankę, że otrzymała nadpłatę za zużytą energię elektryczną. Wręczyli jej banknot i prosili o zwrot reszty. Niczego niepodejrzewająca kobieta poszła do miejsca, gdzie miała schowane pieniądze. Wydała fałszywym energetykom resztę i panowie wyszli. Wtedy seniorka zorientowała się, że zniknęły jej oszczędności w wysokości 5 tyś. złotych. Złodzieje nie natrudzili się zbytnio, ponieważ kobieta sama wskazała im, gdzie trzyma pieniądze.

Kolejna mieszkanka naszego miasta wpuściła do mieszkania kobietę oferującą do sprzedaży jajka. Nie wiadomo kiedy w mieszkaniu pojawiła się druga kobieta, która zachęcała do kupienia różnych przedmiotów. Obie panie były natarczywe i nie chciały wyjść z mieszkania seniorki. W końcu po upływie kilkunastu minut, kobiety z niezadwoloniem wyszły. Po jakimś czasie seniorka zorientowała się, że zostały skradzione jej oszczędności i biżuteria. Policjanci uzyskali rysopisy złodziejek i rozpoczęli ich poszukiwania.

Apelujemy do mieszkańców o interesowanie się osobami, które chodzą po klatkach schodowych. Zwyczajne zapytanie się co tu robią, może ich spłoszyć. Osoby te zazwyczaj nie chcą wzbudzać szczególnego zainteresowania. Wiedza Państwa dotycząca ubioru, wyglądu czy cech charakterystycznych zdecydowanie ułatwi śledczym poszukiwania złodziei. Przypominamy również, że przedstawiciele zakładów świadczących dla Państwa usługi NIGDY nie przychodzą do domów i nie zwracają gotówki za otrzymaną nadpłatę. Gdy zdarzy się taka sytuacja, powinna się Państwu zapalić czerwona lampka. To jest metoda działania oszustów!