Działania "TELEFONY" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Działania "TELEFONY"

Data publikacji 04.07.2018

Policjanci z siemianowickiej drogówki prowadzili działania "TELEFONY". Ich celem było ograniczenie skutków wypadków drogowych wynikających z używania telefonu przez kierowcę podczas jazdy. Dla tych, którzy lekceważyli obowiązujący zakaz, spotkanie z mundurowymi kończyło się zastosowaniem środków prawnych. Chwila nieodpowiedniej koncentracji może doprowadzić do zdarzenia drogowego o tragicznych skutkach.

Obowiązujące przepisy zabraniają korzystania z telefonu podczas kierowania pojazdem. Taka czynność powoduje, że uwaga kierowcy jest rozproszona a jego koncentracja, która powinna być skierowana na to, co dzieje się na drodze, skupia się na używaniu telefonu komórkowego. Osoby łamiące ten zakaz nie zdają sobie sprawy, że prowadzenie rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, pisanie smsów lub przeglądanie stron internetowych może doprowadzić do zdarzenia drogowego. Dlatego policjanci podczas działań "Telefony" wyłapywali z dróg tych kierowców, którzy bagatelizowali obowiązujący przepis. Spotkanie ze stróżami prawa dla jednych kończyło się mandatem karnym, a dla drugich pouczeniem. Mundurowi z drogówki ujawnili 12 wykroczeń związanych z używaniem telefonu podczas jazdy. Wobec niesfornych kierowców zastosowali 3 pouczenia i nałożyli 9 mandatów karnych.

Przypominamy, że naruszenie zakazu używania przez kierowcę telefonu komórkowego może skutkować nałożeniem mandatu karnego w wysokości 200 złotych oraz przypisaniem 5 punktów karnych.