Wiadomości

Policjanci czuwają nad bezpiecznymi powrotami z wakacji

Data publikacji 02.09.2017

Od piątku 1 września do niedzieli 3 września policjanci prowadzą wzmożone działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczny Weekend". Do służby na drogach skierowana jest większa liczba mundurowych. Ich obecność ma spowodować, aby powroty z letnich wypoczynków były bezpieczne. Stróże prawa czuwają nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość i stan techniczny samochodów. Kontrolują z jaką prędkością przebiega jazda oraz czy dzieci i pasażerowie podróżują zgodnie z przepisami.

Ogólnopolska akcja "Bezpieczny Weekend" trwa od 1 września do 3 września. Jej celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Do działań wykorzystywane są nie tylko pojazdy oznakowane, ale również te nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Mundurowi za pomocą ręcznych mierników prędkości będą z dróg wyłapywać tych, którzy nie stosują się do dozwolonej prędkości jazdy, stwarzając tym samym zagrożenie dla prawidłowo poruszających się uczestników.

Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń są:

  • nadmierna prędkość,
  • wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
  • nieustąpienie pierwszeństwa.

Wartym uwzględnienia jest to, że niejednokrotnie przyczyną zdarzenia drogowego jest stan psychofizyczny kierowcy- przemęczenie nierzadko prowadzi do zaśnięcia bądź opóźnionych reakcji na drodze. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest dostosowanie prędkości jazdy do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdzie kierowca.