Ruszyła akcja "Bezpieczny Weekend" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Ruszyła akcja "Bezpieczny Weekend"

Data publikacji 14.06.2017

Przed nami kolejny długi weekend. Dla większości będzie to czas odpoczynku w domu lub okazja do wyjazdu. Dla policjantów natomiast będzie to okres wzmożonej pracy. Właśnie dzisiaj od 6.00 ruszyła akcja "Bezpieczny Weekend". W tych dniach na drogach pojawi się więcej patroli, które będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz to czy pasażerowie mają zapięte pasy. Bezpieczeństwo jednak w głównej mierze zależy od samych kierujących, dlatego apelujemy o rozwagę.

Podczas przedłużonego weekendu nad bezpieczeństwem osób korzystających z wypoczynku czuwają policjanci ruchu drogowego. Od dzisiaj na trasach wylotowych z miast pojawiło się więcej patroli. Mundurowi sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach obecne są także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy również o właściwym zabezpieczeniu naszych domów po to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.