Wiadomości

Debata "Świadomy=Niewkręcony Senior"

Data publikacji 17.03.2017

Zagadnienia związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, przybliżenie aplikacji Moja Komenda i sylwetek siemianowickich dzielnicowych były tematami przewodnimi wczorajszej debaty inauguracyjnej "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- Możesz mieć na nie wpływ". Przedstawiciele komendy spotkali się z seniorami również po to, aby przestrzec przed zagrożeniami w ruchu drogowym oraz oszustwami. Mundurowi wysłuchali opinii seniorów dotyczących bezpieczeństwa w mieście.

Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich mł.insp. Dariusz Kopeć spotkał się wczoraj w domu Kultury Chemik z seniorami, aby porozmawiać o szeroko pojętym bezpieczeństwie i narzędziach, jakie mogą zostać wykorzystane w zwiększeniu jego poczucia i aktywizowania lokalnych społeczności. Debata inauguracyjna pn. "Świadomy=Niewkręcony Senior" była pierwszą w tym roku debatą z cyklu "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie- Możesz mieć na nie wpływ".

Swoje wystąpienie Komendant rozpoczął od scharakteryzowania struktury naszej jednostki oraz przybliżył sylwetki dzielnicowych. Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Sławomir Góras wytłumaczył jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz jaki jest sposób realizacji zgłaszanych za jej pośrednictwem zagrożeń. Podkreślił, że KMZB jest narzędziem prostym w obsłudze i zachęcił seniorów do korzystania z niej. W ten właśnie sposób będą mogli aktywnie włączyć się w tworzenie bezpieczeństwa i eliminować zauważone zagrożenia. W swoim przemówieniu Naczelnik Prewencji zaznaczył, że policjanci mają duże rozeznanie dotyczące niebezpieczeństw występujących w mieście, jednakże informacje, które zostaną przekazane przez mieszkańców na pewno poszerzą ich wiedzę i będą wykorzystane w planowaniu służb. W tym miejscu zaproponował seniorom łatwy i szybki kontakt z odpowiednim dla danego rejonu dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej Moja Komenda.

Kolejnym jakże ważnym etapem debaty było wystąpienie asp.szt. Mariusza Urgacza z Wydziału Ruchu Drogowego, który omówił zagrożenia występujące na drogach, szczególnie te zachodzące w relacjach kierujący-pieszy. Jak wynika ze statystyk najbardziej zagrożonym miejscem są przejścia dla pieszych, czyli miejsca, gdzie niechronieni uczestnicy powinni być bezpieczni. Policjant zachęcił pieszych do podnoszenia ręki przed momentem wejścia na przejście, co dodatkowo ma na nich zwrócić uwagę kierowców. Podkreślił, jak ważnym jest to, aby być widocznym na drodze i zachęcił do noszenia elementów odblaskowych, które nawet 5-krotnie zwiększają widoczność pieszego. Odblaskowe opaski ufundowane przez siemianowicki magistrat zostałe wręczone każdemu uczestnikowi debaty.

Spotkanie się siemianowickich mundurowych z grupą seniorów liczącą blisko 100 osób było doskonałą okazją do ostrzeżenia ich przed oszustwami popełnianymi metodami "na policjanta" czy "funkcjonariusza CBŚP". Rzecznik prasowy przybliżyła sposoby działania przestępców i zaapelowała o zimną krew w przypadku odebrania takiego telefonu. Podkreśliła, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy innych kosztowności, które miałyby być wykorzystywane podczas akcji rozbicia jakiejś grupy przestępczej. Aby przekazane podczas debaty informacje były utrwalone w świadomości seniorów, zostały rozdane ulotki informacyjne sygnowane podpisami Komendanta Miejskiego Policji oraz Prezydenta Miasta Rafała Piecha. Poproszono seniorów o to, aby przekazali je również swoim bliskim, sąsiadom, którzy z różnych względów- często zdrowotnych, nie mogli uczestniczyć w debacie.

Do działań w poprawę bezpieczeństwa i podniesienia świadomości seniorów w tym zakresie włączył się także Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Psycholog Pani Stella Zdziejowska wytłumaczyła dlaczego właśnie ta grupa osób jest tak podatna na działanie oszustów. Często osoby starsze boją się odmówić i unikają postawy asertywnej. A właśnie krótkie słowo "nie, dziękuję" może być w niektórych sytuacjach ratunkiem i zapobiec kłopotom.

Dzielnicowi wspólnie z profilaktykiem społecznym rozdali uczestnikom spotkania karty ICE, na których umieszcza się dane do kontaktu w razie jakiegolwiek wypadku. Mundurowi proponowali, aby taką kartę nosić razem z dokumentami.

Wizyta w Domu Kultury zakończyła się żywą dyskusją z seniorami. Przekazywali oni mundurowym swoje uwagi i sugestie na temat zaobserwowanych zagrożeń oraz dopytywali o sposoby radzenia sobie z nimi zgodne z przepisami.

Warto podkreślić, że wczorajsza debata była objęta Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Bezpieczeństwo siemianowiczaninów jest priorytetem dla policjantów, jak i władz miasta. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację debaty oraz mieszkańcom za tak liczne przybycie i aktywne uczestnictwo.

 

 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
 • policjanci podczas debaty
Ładowanie odtwarzacza...