Wiadomości

Fałszywy funkcjonariusz CBŚP oszukał seniorkę!

Data publikacji 05.03.2017

71-letnia siemianowiczanka uwierzyła kobiecie, która zadzwoniła do niej i podała się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Seniorka zgodziła się wziąć udział w akcji rozbicia grupy oszustów. Warunkiem przystąpienia do akcji było przekazanie gotówki. Seniorka nie posiadała żadnych oszczędności, więc aby zostać "agentem" wzięła kredyt na 25 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała oszustom. Apelujemy do osób młodych o uwrażliwienie seniorów na tego typu przestępstwa.

Scenariusz, jakim posłużyli się oszuści był ten sam. Do 71-letniej siemianowiczanki zadzwonił telefon stacjonarny. Po drugiej stronie słuchawki kobieta przedstawiła się z imienia i nazwiska, podała numer legitymacji służbowej i powiedziała, że jest funkcjonariuszem CBŚP. Ostrzegła seniorkę, że jest "na celowniku" grupy złodziei i właśnie dlatego funkcjonariusze potrzebują jej pomocy. Do rozmowy włączył się również prokurator nadzorujący całą sprawę, który zapewniał o autentyczności prowadzonych działań. Nic nie podejrzewająca siemianowiczanka zgodziła się pomóc w złapaniu szajki oszustów. Warunkiem było jednak przekazanie gotówki w wysokości 30 tysięcy złotych. Seniorka nie posiadała tak licznych oszczędności. Prokurator polecił jej pobranie kredytu i zapewnił, że po akcji całość pieniędzy zostanie jej zwrócona. Aby fałszywi funkcjonariusze mogli mieć pod kontrolą seniorkę, poprosili o jej numer telefonu komórkowego i od tej pory co pewien czas monitorowali jej ruchy. 71-latka otrzymała instrukcję, aby nikogo nie informować o akcji, a w szczególności pracowników banku, bo oni są również podejrzanymi w prowadzonej przez CBŚP sprawie. Seniorka poszła do banku i zaciągnęła kredyt na maksymalną kwotę jej zdolności kredytowej. Gotówkę w wysokości 25 tysięcy złotych pozostawiła w uzgodnionym miejscu. Pomimo prawie 3 godzinnego kontaktu z funkcjonariuszami CBŚP, 71-latka nie zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Cały czas była przekonana, że pomaga w zatrzymaniu przestępców.

Pomimo licznych spotkań mundurowych z siemianowickimi seniorami, podczas których rozdawane są ulotki informacyjne dotyczące sposobów działania oszustów, nadal odnotowujemy tego typu zdarzenia. Dlatego apelujemy do osób młodych, aby porozmawiały z osobami starszymi w swoich rodzinach czy samotnymi sasiadami i przestrzegli ich przed tego typu działaniami przestepców.

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki, która miałaby służyć jako przynęta na rozpracowywanych podczas akcji złodziei. Nie pozwólcie wywrzeć na siebie presji i ulec manipulacji przestępców podszywających się za funkcjonariuszy Policji.