Wiadomości

"Media o niepełnosprawnych-niepełnosprawni w mediach"

Data publikacji 22.05.2016

W Siemianowicach Śląskich odbyła się debata: „Media o niepełnosprawnych- Niepełnosprawność w mediach”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich i Prezydenta Miasta. Wśród prelegentów wystąpili przedstawiciele mediów, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

W piątek w Siemianowickim Centrum Kultury Zameczek odbyła się debata pod nazwą:  „Media o niepełnosprawnych- Niepełnosprawność w mediach”. Honorowym patronat nad wydarzeniem objęli Komendant Miejski Policji w Siemianowicach Śląskich i Prezydenta Miasta. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. J. Korczaka w Katowicach i Siemianowickie Centrum Kultury. 

O tym jak ważną rolę pełnią media w życiu społecznym, nie trzeba przesadnie przekonywa. Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania, jaki wpływ na wizerunek i życie osób niepełnosprawnych mają media. Często to co jest nam nie znane lub inne, powoduje obawy i wycofanie. Jak podkreślali prelegenci, media powinny otwierać ludzi wobec siebie, a nie budować pomiędzy nimi bariery. Ich rolą powinno być pokazanie, że ludzie, którzy wyglądają lub zachowują się inaczej niż my, są po prostu naszymi sąsiadami i pełnoprawnymi obywatelami. ŻFakt, że żyją z pewnymi schorzeniami nie różni ich znacząco od nas. Mają podobne rozterki życia codzienniego oraz problemy. Żyją ze swoją niepełnosprawnością i pokonują różne bariery w życia codziennego. Jak powiedział dziekan Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Korczaka w Katowicach, media są oknem na świat dla osób z niepełnosprawnością.

Swój głos w debacie zabrał również szef siemianowickich policjantów mł. insp. Dariusz Kopeć. Komendant podkreślił, że służba policjantów wymaga kontaktu z ludźmi, często w specyficznych i stresogennych warunkach. Niemniej jednak, mundurowi za każdym razem powinni dążyć do tego, aby w wykonywanych obowiązkach przejawiać empatię i zobaczyć człowieka, który boryka się z pewnymi problemami czy sytuacjami, w których się właśnie znalazł. Również zwrócił uwagę na to, że tematyka osób z niepełnosprawnością nie jest sprawą bagatelizowaną przez mundurowych. Policjanci odbywają szkolenia podnoszące poziom świadomości w zakresie funkcjonowania osób niepełnosprawnych, a infrastruktura jest stopniowo dostosowana do ich potrzeb.

Podczas debaty okazało się, że poruszane zagadnienia cieszą się wielkim zainteresowaniem uczestników, którzy chętnie włączali się do dyskusji. Goście mogli podziwiać prace artystyczne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Imperium Słońca”.

  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
Powrót na górę strony