Kierowco! Uważaj na pieszych! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Siemianowicach Śląskich

Wiadomości

Kierowco! Uważaj na pieszych!

Data publikacji 05.02.2016

Od początku roku odnotowaliśmy w naszym mieście wzrost wypadków drogowych z udziałem pieszych. Na całe szczęście żadna z potrąconych osób nie zginęła. W każdym z przypadków piesi znajdowali się na pasach i prawidłowo przechodzili przez jezdnię. Kierowcy byli natomiast trzeźwi. Apelujemy do kierowców, aby w rejonie przejść dla pieszych zachowali wzmożoną ostrożność i zmniejszyli prędkość jazdy.

Już 6 wypadków drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego odnotowali siemianowiccy policjanci. Każdorazowo do potrąceń dochodziło na przejściach dla pieszych, w porach, gdy na dworze było ciemno lub zapadał zmrok. Opady atmosferyczne, niedoświetlone przejścia dla pieszych, zmrok czy zła widoczność kierowcy spowodowana oślepieniem go światłami z jadącego naprzeciw samochodu- to czynniki, które zwiększają zagrożenie wypadkami i utradniają bezpieczną jazdę.

Dodatkowo piesi, którzy ubrani są na ciemno, zlewają się z otoczeniem i panującym zmrokiem. A przecież, aby stać się widocznym i przez to bezpiecznym, wystaczyłby drobny element odblaskowy w ubraniu czy na torbie. Zachęcamy pieszych uczestników ruchu drogowego do założenia odblasku bądź jasnego ubrania, które poprawi widoczność osoby na drodze.

Apelujemy do kierowców, żeby w rejonach przejść dla pieszych, zachowali szczególną ostrożność. Pojawienie się pieszego na pasach, nie może być zaskoczeniem dla kierującego. Dodatkowo kierowca powinien pamiętać, że śliska nawierzchnia drogi uniemożliwi zatrzymanie pojazdu przed pieszym, a gdy dodatkowo prędkość jazdy będzie niedostosowana do panujących warunków atmosferycznych, zdecydowanie wydłuży drogę hamowania samochodu. Z danych prezentowanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 30 km/h ma duże szanse by przeżyć i nie odnieść ciężkich obrażeń. Gdy jednak kierujący zwiększy prędkość do 50 km/h, to większość pieszych nie przeżyje potrącenia. Dla kierowcy zwiększenie prędkości o 20 km/h jest prawie niewyczuwalne, ale dla pieszego to prędkość, która może dać mu szansę na życie lub mu ją odebrać.