Wiadomości

Nosisz odblaski - świecisz przykładem

Data publikacji 09.11.2015

Dni stają się coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego dbając o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, policjanci z siemianowickiej drogówki, w dniu dzisiejszym będą rozdawali odblaski. Działania będą odbywały się po zmroku, by piesi i rowerzyści mogli przekonać się o ich skuteczności.

Zderzenie pieszego i rowerzysty z samochodem lub innym pojazdem mechanicznym może mieć tragiczne skutki. Dlatego policjanci z siemianowickiej drogówki w dniu dzisiejszym będą sprawdzali, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dbają o swoje bezpieczeństwo. Stróże prawa będą kontrolowali czy piesi i rowerzyści używają elementów odblaskowych po zmroku. To niezwykle ważny aspekt ich bezpieczeństwa. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 140 metrów, co pozwala na szybką i prawidłową reakcję.

W czasie dzisiejszych działań policjanci wręczać będą odblaski oraz przypominać pieszym i rowerzystom, jak  poruszać się się po drodze. Zwracać będą także uwagę na pogarszające się warunki drogowe oraz zagrożenia, z jakimi mogą  spotkać się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Przypominamy, że od 31 sierpnia ubiegłego roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 100 złotych.